7 tipů proti osamělosti

Tohle je osamělá doba. Naši senioři se cítí osamělí, ale stejně tak i naši teenageři. Obyvatelé měst se cítí osamělí, ale stejně tak i lidé na venkově. Vivek Murthy, někdejší hlavní lékař americké armády, loni prohlásil, že svět trpí epidemií osamělosti. Je však prokázáno, že samota škodí zdraví. Je tedy načase s tím něco udělat. Například si objednejte nadržený eskort nebo zajděte na večer do erotického klubu.

1. chatování a mluvení
Během dne se setkáváme s mnoha lidmi. Průvodčí ve vlaku, pokladní v supermarketu nebo kadeřnice jsou lidé, se kterými často vedeme krátký rozhovor. Nejedná se o hluboké rozhovory a často jsou poněkud neosobní. Ale právě tyto minirozhovory jsou velmi důležité v boji proti osamělosti. Podle psychologů je důležité mít sociální síť, i když je povrchní. Tyto kontakty jsou často první, které navážeme, když se například přestěhujeme do nového města. Pomáhají nám cítit se méně izolovaně, když si vytvoříme důvěrnější sociální síť. Kromě toho je small talk dobrým tréninkem pro konverzaci s lidmi, se kterými se chceme skutečně spřátelit.

2. užívat si společnosti
Mnoho lidí touží po společnosti, která je téměř ve všech případech dobrá, pokud se zeptáte osamělých lidí. Obvykle je to proto, že se bojí prázdnoty a nepohodlí, které jim přináší samota. Když však lidé zoufale touží po společnosti, protože nechtějí být sami, vede to často k ještě větší osamělosti. Sociální pracovníci proto často povzbuzují lidi, aby změnili své zaměření. Zaměřte se na kvalitu své společnosti. Doporučuje se mimo jiné meditovat, číst knihy, chodit do kina o samotě, navštívit zábavnou přednášku a vést si deník věcí, za které jste vděční. Je užitečné soustředit se na věci, ze kterých máte radost, a ne na ty, které byste si přáli mít. Dělat osvobozující věci, které můžete dělat jen sami, je také zábava. Například tančit nahý po pokoji, jíst křupavé věci v posteli nebo si dopřát pamlsek, o který se nemusíte s nikým dělit.

3. Přátelé se nenalézají, ale získávají
Málokdy se přátelství zrodí přes noc. Ne, přátelství je jako rostlina. Začíná jako semínko a pomalu, po mnoho a mnoho let, roste ve strom. Výzkum ukázal, že lidé považují za blízkého známého až po šesti až osmi rozhovorech a za přítele po 90 hodinách. Pokud si tedy chcete najít nové přátele a necítit se osaměle, nezapomeňte, že to chce čas.

4. online nemůže nahradit skutečný kontakt
Proti osamělosti nelze bojovat online kontaktem. Online kontakt však může být příjemným doplňkem skutečného lidského kontaktu. Vědci zjistili, že proti osamělosti lze mnohem účinněji bojovat, pokud se lidé zapojí do aktivit ve vnějším světě. Nemusí to nutně znamenat něco sportovního nebo koníčka, ale také šálek čaje u někoho doma. Nicméně například online komunikace prostřednictvím sociálních médií může být podnětem ke konverzaci. Na internetu existuje nespočet skupin, kde si lidé se stejnými zájmy vyměňují názory. Když začnete s tématem, jednou se dohodnete a pak se bavíte o něčem jiném, může se rozvinout krásné přátelství. Lidé také často sdílejí na internetu věci, které jsou pro ně v danou chvíli důležité. Je správné se do toho zapojit. Začali jste navštěvovat nový sportovní klub? Zeptejte se, jak se vám líbí.

5. poznejte své osamělé já
Sociální pracovníci často povzbuzují osamělé lidi, aby navázali kontakt se svým vnitřním samotářem. Sami nebo s pomocí psychologa se lidé mohou naučit rozpoznat pocity osamělosti a zjistit, jak vznikají. Někteří lidé se cítí osamělí celý život, pro jiné je to novinka. Mnoha lidem se doporučuje, aby se zapojili do více společenských aktivit, když se cítí osamělí. Ne vždy je to však ta nejlepší rada. Pokud se cítíte osamělí, protože vás neuspokojuje váš vztah, musíte tento problém řešit jiným způsobem, než když se cítíte osamělí, protože se stydíte. Pokud lépe porozumíte své osamělosti, můžete jí také lépe čelit.

6. Zvířata
Četné studie prokázaly, že zvířata pomáhají bojovat proti osamělosti. Lidé, kteří mají domácí zvířata, jsou také méně stresovaní, mají lepší zdraví srdce a žijí déle. I v případě, že si domácího mazlíčka nemůžete ponechat, existuje mnoho možností. Navštivte zoologickou zahradu, vyvenčete sousedova psa, navštivte kočičí kavárnu nebo se staňte dobrovolníkem v útulku pro zvířata. Můžete si dokonce najít lidského přítele.

7. Nezapomeňte na rodinu
Terapeuti často žádají své pacienty, aby se podívali na svou rodinu. Kteří příbuzní nebo příbuzní mohou být zdrojem kontaktu? Děti možná jednoho dne napíší dopis prarodičům, vy si po Skypu zavoláte s roztomilým bratrancem, který je na americkém turné, a možná se dokonce domluvíte s bratrem, že vám bude každý týden volat. Často je společná minulost velmi příjemným tématem rozhovoru, které usnadňuje další konverzaci.