Jak si vybrat nového partnera po rozpadu vztahu Nový partner nevypadá jako bývalý.

Navázat nový vztah po rozchodu není pro každého snadné. Lidé často hledají někoho, kdo se výrazně liší od jejich předchozího partnera, ale někdy zjistí, že jejich nový partner se od jejich bývalého příliš neliší. Existuje představa, že lidé vždy hledají podobného milostného partnera, i když se tak děje nevědomě. Navštivte také nevěstinec nebo erotický klub, abyste zjistili, jaké ženy vám připadají opravdu sexy. Je však důležité nezamilovat se do prostitutky.

Již předchozí výzkumy ukázaly, že nový vztah a druhé manželství jsou méně stabilní než první. Jak si ale vybrat nového partnera? Odpovídá druhý partner osobnostně předchozímu partnerovi? Nebo jsou tyto dvě osobnosti prostě velmi odlišné? Na tyto otázky se pokusili odpovědět sociologové z Antverpské univerzity.

"Velká pětka"

Sociolog Sascha Spikic z katedry sociologie Antverpské univerzity společně se sociologem Driesem Van Gasse a profesorem Dimitrim Mortelmansem tuto otázku zkoumali. Vycházeli z modelu osobnosti "Velké pětky". Podle tohoto principu lze osobnost člověka popsat v pěti dimenzích: Extroverze, příjemnost, emoční stabilita, opatrnost a otevřenost novým zkušenostem. U každého z těchto rozměrů je možné někoho zařadit spíše na jeden nebo druhý konec spektra.

Výzkumníci shromáždili údaje od 2 100 lidí: 700 různých trojic, z nichž každá se skládala z rozvedeného Fleminga, jeho bývalého manžela nebo bývalé manželky a jeho nové partnerky. Každý z nich musel vyplnit osobnostní dotazník. Výzkumníci pak výsledky testovali na základě tří hypotéz:

    Opakují rozvedení lidé svůj výběr partnera a vybírají si novou lásku velmi podobnou osobnosti svého bývalého partnera?
    Vyberou si někoho, jehož osobnost je pravděpodobnější zárukou stabilního manželství?
    Jsou spíše nuceni tím, co trh se vztahy nabízí, vstoupit do vztahu s někým, kdo prostě nabízí menší osobnostní stabilitu?

"Především osobnost nového partnera slibuje méně stability".

Tvrzení, že vždy vstupujeme do vztahů s lidmi, kteří jsou nám podobní, se zdá být touto studií vyvráceno. "Vidíme, že osobnost nového partnera slibuje především menší stabilitu vztahu než osobnost bývalého partnera," říká Sascha Spikic. "Pravděpodobně to souvisí s menším výběrem partnerů na trhu vztahů po rozvodu. Dalo by se říci, že už není mnoho dobrých kandidátů.

U párů, které se zúčastnily studie, bylo zjištěno, že nový partner dosahoval v průměru nižšího skóre než bývalý partner ve třech z pěti osobnostních rysů. Výzkumníci také zjistili, že čím častěji byl navázán nový vztah, tím "neurotičtější" byl nový partner ve srovnání s bývalým. Jinými slovy, že má nižší skóre v emoční stabilitě než bývalý partner.

Menší stabilita v novém vztahu: to nezní příliš povzbudivě. Nejsou to však jen špatné zprávy. Někteří z rozvedených účastníků studie si vybrali partnera, který měl v některých oblastech nižší skóre, ale v jiných byl silnější. Výzkumníci zjistili tento jev zejména u rozvedených žen. V prvním novém vztahu po rozchodu si vyberou muže, který je možná méně společenský a svědomitý, ale naštěstí také méně neurotický nebo příliš otevřený.